FAQ

Najczęściej zadawane pytania


Skoro tutaj trafiliście, to zapewne chcielibyście poznać bliżej mnie oraz szczegóły mojej pracy. W poniższym FAQ przedstawiam odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania oraz interesujące informacje o pracy fotografa ślubnego.

Jesteśmy zainteresowani Twoją ofertą, co dalej?

To świetna wiadomość! Zadzwońcie do mnie bądź skontaktujcie się przez formularz . Napiszcie kilka słów o Waszym ślubie. Otrzymacie ode informację o dostępności dnia i szczegóły oferty. Jeśli zdecydujecie się, abym to ja towarzyszył Wam w tym ważnym dniu, to wspólnie ustalimy dogodny termin na spotkanie.

Podpisanie umowy

Zależy mi, abyśmy przed ślubem spotkali się osobiście bądź porozmawiali online. Daje to nam możliwość poznania się bliżej, porozmawiania o Was i Waszych planach. Na spotkaniu poznacie szczegóły współpracy, fotografowania i oprawy zdjęć. Umowę możemy podpisać na spotkaniu bądź drogą elektroniczną.

Ile godzin fotografuję w dniu ślubu?

Wszystko zależne jest od Waszego harmonogramu ślubu. Staram się nie limitować swojego czasu pracy, ale z reguły nie przekraczam 12h. Zawsze chcę uczestniczyć w przygotowaniach Pani Młodej i Pana Młodego. Istnieje również możliwość wykonania zdjęć podczas makijażu. Jestem z Wami cały czas, na każdym etapie ślubu i wesela do godziny ok. 1 w nocy.

Jak wygląda Twoja praca w dniu ślubu?

Na pewno zastanawiacie się, jak będzie wyglądał Wasz ślub. Uważam, że styl bycia osób, które Wam towarzyszą w tym dniu, ma wpływ na Wasz komfort. W dniu ślubu zawsze staram się wczuć się w atmosferę dnia oraz poznać osoby fotografowane. Pracuję w sposób subtelny i dyskretny, dzięki czemu możecie czuć się swobodnie i pozwolić sobie na spontaniczność. Chętnie podpowiadam i udzielam wskazówek.

Na czym polega mini sesja w dniu ślubu?

W dniu Waszego ślubu wszystkim towarzyszą niesamowite emocje, a zapach miłości unosi się w powietrzu. Dlatego zawsze proponuję Wam wykonanie krótkiej sesji portretowej. 10 -15 minut – naprawdę tyle wystarczy, aby zrobić kilka dobrych zdjęć świeżo upieczonego małżeństwa. Taką sesję możemy zaplanować tak, aby nie kolidowała z planem uroczystości.

Czy w dniu ślubu wykonuję sesję z rodziną i znajomymi?

Radosne zdjęcie z babcią, pozowane ujęcia z rodziną bądź wykręcone ze znajomymi. Jeśli taka koncepcja trafia do Was, uważam, że warto ją wpleść w Wasz dzień. Jest to dobry pomysł na stworzenie wyjątkowej pamiątki rodzinnej, jak i towarzyskiej. Sporządźcie listę osób, z którymi chcielibyście mieć zdjęcie. Czas trwania zdjęć zależny jest od ilości gości

Czy potrzebny mi jest harmonogram dnia?

Dobrze, jeżeli wspólnie omówimy Wasze oczekiwania i zaplanujemy harmonogram dnia. Do Waszej dyspozycji udostępniam specjalnie przygotowany biref przedślubny – formularz online, w którym wpisujecie niezbędne informacje, takie jak: adres miejsca uroczystości, godzina ślubu i Wasze oczekiwania.

W jakiej formie finalnie otrzymujecie zdjęcia?

Dla Waszej wygody udostępniam prywatną galerię online. Umożliwia ona m.in. oglądanie zdjęć na różnych urządzeniach, pobieranie i dzielenie się nimi.

Czy przygotowuję fotoalbumy i książki?

Jest wiele możliwości oprawy Waszych zdjęć. W swojej ofercie staram się mieć wyselekcjonowane propozycje, najlepsze albumy tradycyjne oraz książki w różnych formach. Sami wybierzecie to, co najbardziej przypadnie Wam do gustu. Książki projektowane są wtedy, kiedy otrzymacie wszystkie zdjęcia, dzięki czemu macie możliwość wyboru fotografii, które się w nich znajdą oraz nanoszenia poprawek w projekcie.

Jak wygląda sesja ślubna?

To właśnie zdjęcia z sesji są najczęściej przez Was udostępniane, a oprawione w ramkę dekorują Wasze wnętrza. Zawsze sugeruję, aby koncepcja sesji oraz miejsce było powiązane z Wami, z tym co lubicie i gdzie czujecie się dobrze. Mam również przygotowaną mapę ciekawych miejsc, która może posłużyć za inspirację i pomoc. Sesję najczęściej wykonujemy przez ok. 3 h podczas zachodu słońca. Istnieje również możliwość wykonania sesji wyjazdowych i zagranicznych. Ich szczegóły ustalane są indywidualnie.

Czy warto wykonać sesję narzeczeńska?

Sesja narzeczeńska sama w swojej prostej formie jest świetnym przeżyciem, daje wiele radości i możliwość wykonania zdjęć dosłownie wszędzie. Zawsze dążę do tego, aby zdjęcia podczas takiej sesji wykonywać w formie wspólnego spaceru i miłego spędzania czasu. Dzięki temu możemy bliżej się poznać, a Wy będziecie swobodniej czuli się przed aparatem w dniu ślubu.

Jaki jest Twój obszar pracy?

Na co dzień mieszkam w Warszawie i w tej okolicy najczęściej wykonuję zdjęcia, co nie znaczy, że nie fotografuję w innych miastach. Lubię podróżować, poznawać nowe miejsca i ich kulturę, dlatego chętnie odwiedzę Was wszędzie. Jestem otwarty na propozycje ślubów i sesji zagranicznych.

Czy dojazd na ślub zawarty jest w cenie?

W cenie reportażu ślubnego zawarty jest dojazd do 100 km od Ciechanowa. Przy większej odległości dodatkowy koszt wynosi 1,30 zł/km.

Jak długi jest czas oczekiwania na zdjęcia?

Zawsze staram się, aby zdjęcia trafiły do Was jak najszybciej. Wszystko zależne jest od miesiąca, w którym bierzecie ślub. Mogą być to 2 tygodnie, ale i dwa miesiące. Zdjęcia przygotowuję z wielką starannością. Dokładnie je selekcjonuję, obrabiam i układam w spójną historię.

Czy możemy publikować Twoje zdjęcia?

Zdjęcia, które przygotowuję dla Was, możecie wykorzystywać w dowolny niekomercyjny sposób. Proszę jedynie, aby nie były one przez Was dodatkowo „upiększane”. Zawsze jestem wdzięczny, jeśli pod zdjęciem znajduje się również podpis autora.

Czy zdjęcia wykonujesz osobiście?

Wszystkie zlecenia, na każdym etapie, wykonuje osobiście, począwszy od odpowiedzi na maila po fotografowanie, selekcję i obróbkę.

Jak długo zajmujesz się fotografią ślubną?

Fotografią ślubną zajmuję się ponad 15 lat. Sfotografowałem blisko 400 ślubów i wiele historii. Był to czas wytężonej pracy, rozwoju fotograficznego i osobistego. Co najważniejsze, miałem przyjemność spotkać setki wspaniałych ludzi i towarzyszyć im w tym wyjątkowym dniu. Mogłoby wydawać się, że po tylu latach jestem już znudzony, ale nic bardziej mylnego! Czuję, że coraz bardziej się rozkręcam. Wiem, że stać mnie na więcej! Przede mną wiele wyzwań i etapów, które chcę osiągnąć.

Czy fotografuje również coś poza ślubami?

Na co dzień zajmuję się głównie fotografią ślubną. Zależnie od Waszych oczekiwań z równie dużym zaangażowaniem wykonuję sesje narzeczeńskie, reportaże uroczystości chrztu świętego, sesje portretowe, sesje rodzinne, fotografie eventowe, sesje biznesowe.

Jakim sprzętem fotografuję?

Chociaż niektórym może się wydawać, że sprzęt nie ma znaczenia, to jednak ja jestem innego zdania. Pracuję aparatami bezusterkowymi, dającymi możliwość wykonania zdjęć, których często nie zrobi się tradycyjną lustrzanką. Fotografując w świetle naturalnym największą ich zaletą jest bezszelestność.

Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę w planowaniu i w trakcie ślubu?

Mam nadzieję, że ten temat zostanie poruszony w poradniku, który planuję dla Was przygotować. W małym skrócie wygląda to następująco:

Podczas planowania harmonogramu weźcie pod uwagę drobne opóźnienia. Wyeliminuje to ryzyko pośpiechu. Uważam np., że dobrym rozwiązaniem jest wybranie opcji makijażu w miejscu Waszych przygotowań. Przygotujcie harmonogram tak, abyście mieli czas dla siebie. Zaplanujecie tzw. “first look”. Moment, w którym widzicie się pierwszy raz w wydaniu ślubnym, zawsze przynosi wiele emocji. Najlepiej, jeśli dzień przed uroczystością wszystko będzie dopięte na ostatni guzik. Postarajcie się przed ślubem wypocząć i dobrze się wyspać.

W dniu ślubu cieszcie się chwilą. Nie myślcie o ewentualnych zmianach w planie. Nie wstydźcie się swojej emocjonalności. Łzy, uśmiech, wzruszenie i inne emocje są piękne. Otwórzcie się na Waszych bliskich, w szczególności zaś na Waszą drugą połowę. Jeśli tylko złapie Was stres, np. podczas ślubu, to pamiętajcie, że macie siebie obok. Złapcie się mocno za ręce, a gwarantuję Wam, że od razu poczujecie się lepiej. Nie nakręcajcie tempa wydarzeń. Dajcie sobie i gościom trochę oddechu po przybyciu na przyjęcie i w czasie jego trwania. Proponuję, aby tort, podziękowania czy zabawy oczepinowe nie następowały krótko po sobie. Pamiętajcie, że po latach będziecie wspominać ten dzień głównie w taki sposób, jaki zostanie on przedstawiony na fotografiach.

Mam nadzieję, że udało mi się częściowo przybliżyć Wam sposób mojej pracy. Jeśli macie jakieś pytania, to zapraszam do kontaktu. Chętnie podzielę się swoim doświadczeniem i pomogę w planowaniu ślubu.